Önéletrajz
Havasi Ica született Markó Ilona
Kecskeméten születtem, a gyermekéveimet itt és Izsákon, majd Budapesten töltöttem.
Családommal 40 éve élek Szigetszentmiklóson.
A festészet már elvarázsolt kisiskolásként. A tanító Izsák Imre bácsi festményei, valamint családi kapcsolatok révén — Bozsó János kecskeméti festőművész alkotásai,
– aki műtermében ecsetet adott a kezembe és biztatott, egy életre magával ragadott. Sűrű műterem látogatásokkal lelkembe ivódott az olajfesték illata, a művészet varázsa. A mai napig, ha szülővárosomba járok, megnézem a MESTER alkotásait.
Iskoláimat Izsákon és Budapesten végeztem. Kezdetben, a szigetszentmiklósi II. számú általános iskolában pedagógusként dolgoztam, párhuzamosan a pedagógiai főiskolára jártam. Később ruhatervezésben és kivitelezésben, majd az üzleti életben tevékenykedtem. A ruhatervek grafikai ábrázolása, a színes kelmék összeállítása, színpadi bemutatása erősítette az utamat a képzőművészet felé. Élményeim hatására a rajzlapon arcok, tájak, épületek is megjelentek. A ruhák tervezését, a rajzolás és festés váltotta fel.
Magamat olyan „kereső emberként” jellemezném, aki életútján folyton kereste, kutatta, értékelte és tisztelte az „élet misztériumát”. Próbáltam válaszokat találni örök kérdésekre, életünkkel, a létezéssel kapcsolatban.
A festészetben megtaláltam az „utat”, mely a belső békéhez, szabadsághoz vezető út, mely sok kérdést vet fel és sok választ is ad, egy olyan kapocs mely külső és belső dolgokat oldhatatlanul összeköti.
Felelevenedtek az ifjúkori élmények.
A grafikák után akvarellek készültek, majd később az olajfestés végtelen varázsa ragadott meg. Művészeti szakkönyvekből magántanulmányokat folytattam. A kiállítóhelyek, műtermek rendszeres látogatásával ismerkedtem meg régi festők és kortárs művészek alkotásaival. Autodidakta módon egyre több ismeretre tettem szert, hiszem, hogy alkotásaik a béke és harmónia megőrzését hirdették!
Eljött a pillanat a „Belső Hang” ösztönzése és állandó kreativitásom festővé tett.
Az elkészült akvarellekből, olajfestményeimből, a szigetszentmiklósi Művelődési Központban megrendezhettem első kiállításomat.
Segítőim, a híres művész házaspár Dr. Losonci Miklós író-művészettörténész,
valamint Losonci Lilla festőművész, véleményezik munkáimat és megnyitják kiállításomat.
A sikeres kiállítás inspirált a folytatásra úgy éreztem a sürgető pillanatok egyre intenzívebbek a lelkemben.
Márai Sándor: A feladatról és a pillanatról
Vigyázz arra, hogy ne mulaszd el a pillanatot, amely csak a te pillanatod, műved kivitelének végzetszerűen kijelölt időszaka.
Kényelem, szöszmötölés, gyávaság, lustaság néha késleltetik feladatod kivitelét, noha szíved mé1yén tudod jól, hogy az idő telítve van azzal,amit rajtad keresztül el akar mondani, s egy pillanatot sem
mulaszthatsz, mert elmondja más helyetted, s nem úgy mondja el, ahogyan te jónak és igaznak hiszed.